Michał Howorka


Michał Howorka to postać, której życie i działalność są ściśle związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi w Polsce. Urodził się 29 września 1900 roku w małej wsi Zielonki, usytuowanej w powiecie krakowskim. Jego losy zostały brutalnie przerwane, gdy 10 marca 1942 roku zmarł w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Michał Howorka był nie tylko prawnikiem, ale również aktywnym działaczem politycznym. Jego zaangażowanie w polski oboz narodowy pozwoliło mu wywierać wpływ na kształtowanie się polityki w swoim kraju. Jego życie stanowi obraz trudnego okresu w historii Polski, kiedy to wielu ludzi walczyło o swoje przekonania w obliczu opresyjnych reżimów.

Życiorys

W 1922 roku Michał Howorka dokonał przeprowadzki do Poznania. Dwa lata później ukończył studia na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego. Po zdobyciu aplikacji sądowej, rozpoczął swoją karierę zawodową w Poznaniu, pracując w takich instytucjach jak Prokuratoria Generalna oraz w sądownictwie, gdzie pełnił funkcje asesora i sędziego. Od 1930 roku przeszedł do pracy jako adwokat, koncentrując się głównie na sprawach cywilnych. Howorka był również autorem kilku publikacji dotyczących prawa.

W czasie studiów związał się z narodowymi środowiskami prawicowymi, angażując się w działalność organizacji Związek Akademicki Młodzież Wszechpolska oraz korporacji akademickiej „Masovia”. Pełnił też funkcje w Bratniej Pomocy oraz przewodniczył Kołu Naukowemu Prawników i Ekonomistów w latach 1923–1924. Działał jako encyklopedysta i był jednym z redaktorów trzytomowej Podręcznej encyklopedii handlowej, która ukazała się w 1931 roku w Poznaniu.

W 1927 roku Michał Howorka zainicjował kampanię propagandową mającą na celu przyłączenie Prus Wschodnich do Polski. Został aktywnym działaczem Obozu Wielkiej Polski i w 1931 roku przyjął członkostwo w Radzie Wojewódzkiej Stronnictwa Narodowego (SN). Był jednym z czołowych obrońców młodych działaczy narodowych w wielu procesach politycznych. Po rozwiązaniu OWP, na jesieni 1932 roku, stanął na czele zarządu Związku Młodych Narodowców na terenie powiatu oraz miasta Poznań, jednakże w maju 1933 roku został usunięty z tego stanowiska.

Od września 1933 Howorka przygotowywał się do założenia własnej organizacji politycznej. Pierwsze spotkanie Stronnictwa Wielkiej Polski miało miejsce 4 marca 1934 r. i zgromadziło około 300 zwolenników. Organ prasowy stronnictwa, pismo „Szczerbiec”, zaczął być jego oficjalnym głosem. W broszurze „Walka o Wielką Polskę” z 1934 roku, zawarł główne założenia programowe, które podkreślały wsparcie dla robotników i chłopów, jednocześnie odrzucając współpracę z bogatymi warstwami społecznymi. Jak stwierdził: „Nie żądajmy od klas posiadających, aby otwarcie i jasno stali w naszych szeregach, ale mamy zupełne prawo powiedzieć, że tych szkodników społecznych, którzy prawo własności nadużywają ze szkodą dla obozu narodowego mamy prawo zlikwidować i zlikwidujemy”.

W programie SWP dostrzegalne były wyraźne akcenty narodowo-radykalne, a także postawy antyniemieckie i antysemickie, a także opór wobec dyktatury sanacyjnej, masonerii oraz wpływów socjalistycznych i komunistycznych. Działalność Stronnictwa Wielkiej Polski, mimo że cieszyła się pewnym poparciem, spotkała się z potępieniem ze strony Stronnictwa Narodowego w Poznaniu. Na początku maja 1934 roku SWP połączyło się z Obozem Narodowo-Radykalnym (ONR) powstałym w Warszawie.

Jako lider ONR w Poznaniu, Michał Howorka w 1934 roku stwierdził, że należy usunąć Żydów z posiadanych majątków, porównując tę sytuację do działań komunistów w Rosji. Podkreślił także konieczność „aryjskiej solidarności” w ramach walki z „obcymi rasowo”. Z powodu swojej działalności był dwukrotnie aresztowany w 1934 roku, a w rezultacie trafił do Miejsca Odosobnienia w Berezie Kartuskiej. Po stwierdzeniu wady serca został jednak zwolniony. Po rozwiązaniu ONR, wstąpił do Związku Młodych Narodowców, a już w grudniu tegoż roku zasiadł w jego Zarządzie Głównym, lecz wkrótce został usunięty z kierownictwa. Zniechęcony porażkami, postanowił zrezygnować z działań politycznych i do 1939 roku praktykował jako adwokat.

Wraz z wybuchem II wojny światowej, we wrześniu 1939 roku Howorka udał się do Warszawy, gdzie w obawie przed represjami zmienił nazwisko na Mikołaj Owsienko. W stolicy pracował w handlu, a równocześnie był łącznikiem między strukturami Związku Walki Zbrojnej w Warszawie i Lublinie oraz współpracownikiem prasy podziemnej. Dnia 17 maja 1941 roku został aresztowany przez gestapo. Po przetrwaniu na Pawiaku, został wysłany do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie poniósł śmierć.

Przypisy

  1. MichałM. Howorka MichałM., Walka o Wielką Polskę, 1934, s. 10.
  2. MichałM. Howorka MichałM., Walka o Wielką Polskę, 1934, s. 8.
  3. Maciejewski 1931 r.

Oceń: Michał Howorka

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:23