Vision 2 – ciekawa wizja na naukę angielskiego

Podręczniki do angielskiego to szczególny typ książek szkolnych, gdyż mają na celu nie tylko wykładać teorię i ewentualnie w małym stopniu sprawdzić umiejętności ucznia w praktyce, ale w tym przypadku muszą pojawić się ćwiczenia trenujące różne rodzaje umiejętności. Mowa tu o pisaniu, czytaniu, wypowiedzi ustnej i słuchaniu ze zrozumieniem. Do tego typu podręczników należy “Vision 2“.

Podręcznik

“Vision 2” to praca Elizabeth Sharman i Michaela Duckworth na poziomie językowym A2/B2 co oznacza, że uczeń korzystający z tej książki potrafi się już porozumieć się po angielsku na podstawowe tematy, a ta książka ma rozwijać tą umiejętność. Książka duży nacisk kładzie na porozumiewanie się w języku obcym, wtrącając gdzieniegdzie kwestie gramatyczne, których młodzież uczy się mimochodem, co wielu praktyków uważa za najefektywniejszy sposób nauki. Wiele ćwiczeń, w których uczeń ma na przykład wyjaśnić angielskiemu koledze, co znaczy polskie słowo ,,główne atrakcje” i ma takowe opisać to bardzo realistyczne i praktyczne podejście do języka.

Układ książki

Książka “Vision 2” zawiera wszystkie tematy wymagane w nowej podstawie programowej, jednocześnie stawiając na praktyczną naukę języka angielskiego. Z tego powodu znajdziemy w niej liczne słowniczki, podpowiedzi na temat sposobów efektywnej nauki i wypowiadania się, a na końcu każdego działu pojawia się powtórzenie. Układ materiału w każdej części książki jest intuicyjny i przejrzysty, a duża liczba zdjęć przykuwa uwagę młodzieży. Zeszyt ćwiczeń pełni funkcję banku zadań do powtórzenia wiadomości przyswojonych z podręcznika.

Jak uczyć się języka?

Poza podpowiedziami z “Vision 2 z księgarni internetowej“, takimi jak powtarzanie, mapy myśli, czytanie tekstów, istnieją inne niezwykle efektywne metody nauki. Przydatne młodym ludziom może być rozmawianie z rówieśnikami po angielsku, na przykład na przerwie w szkole, lub z osobami napotkanymi na wakacjach za granicą. Fiszki oraz skojarzenia to pomocne metody nauki słownictwa, jednak musi być ono regularnie używane, aby pozostało w głowie. Nauczyciele polecają także metodę ,,zanurzenia” – obcowanie z językiem w każdym możliwym aspekcie życia – czytanie książki “Vision 2”, oglądanie filmów po angielsku, słuchanie muzyki i nawet naklejanie karteczek z angielskim odpowiednikiem na przedmioty w pokoju dziecka.